Videla som vedľa seba plakať dve ženy...

Autor: Andrea Mikolášiková | 3.8.2013 o 7:29 | Karma článku: 16,13 | Prečítané:  3839x

Jedna plakala, pretože v sebe dlhé roky nosila bolesť nad stratou svojho dieťatka. Aj druhá plakala, pretože v sebe dlhé roky nosila bolesť nad stratou svojho dieťatka. Kým tá prvá oň prišla pri spontánnom potrate, tá druhá šla na potrat sama. A tak sedeli vedľa seba dve ženy s odlišnými príbehmi a obe úplne rovnako trúchlili nad smrťou svojich nenarodených detí. Tento pohľad sa mi naskytol pri výcviku pomoci ženám po prenatálnej strate Ráchel.

Často premýšľam nad tým, kde je v srdci ženy tá deliaca čiara, ktorá určí, ako zareaguje, keď zistí, že je tehotná. Či bude jasať nad počatím vytúženého, očakávaného dieťatka alebo bude svoje dieťatko materializovať a vnímať ho ako „to", ktorého sa treba zbaviť - „Necháš si to?", „Daj to preč!"

Pohľad na ženy trúchliace nad smrťou svojich nenarodených detí ma presvedčil, že niekde hlboko v srdci ženy, je miesto, kde chápe veci života a smrti oveľa plnšie, než je tomu na povrchu. Je to miesto, kde vie, že každé počaté dieťa je život a na život nevinného sa nesmie siahať. Je to miesto, kde vie, že hoci to môže byť ťažké, toto dieťa je jej dieťa a že je to vlastne kúsok nej samej.

Preto je podľa mňa veľmi nešťastne postavená otázka či mám alebo nemám ako žena právo nakladať so svojím telom, ako chcem. Myslím si, že otázka by mala stáť:

Kto som ako žena?  a

Kto je to Tajomstvo, ktoré v sebe nosím?

Myslím si, že žena je krása a neha, ktorej bola zverená starostlivosť o život a skrášľovanie a zjemňovanie sveta. Rovnako si myslím, že každé dieťa je Tajomstvom dôvery Najvyššieho a nádejou, že urobí svet lepším - najmä ak bude v tejto nádeji prijaté.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?