Materstvo ako súčasť identity?

Autor: Andrea Mikolášiková | 18.7.2013 o 23:30 | Karma článku: 16,52 | Prečítané:  3467x

Moja najlepšia kamarátka z raného detstva, Vladka, odpovedala na otázku pani učiteľky v škôlke: „Čím chcete byť, keď budete veľkí?" jednoducho: „Mamou." Pani učiteľka sa na ňu vtedy pozrela s milým úsmevom a pochválila ju viac než nás ostatné: učiteľky, účtovníčky, kuchárky a iné - každá sme odpovedali podľa zamestnania svojej mamy. Mňa vtedy v kútiku srdca zaškrelo, že som na takú dobrú odpoveď neprišla ja, ale pustila som to z hlavy.

 

Odvtedy som 22 rokov študovala, ukončila som základnú, strednú, vysokú školu, aj postgraduál som si urobila, vydala som sa, porodila prvé dieťa a prišla som na to, čo Vladka vedela už vtedy: Chcem byť v prvom rade mamou.

A kto si teraz povie: „Tej to teda trvalo!" nech vie, že má pravdu. A aj viem prečo. Pretože žijeme v spoločnosti, kde je viac byť právničkou, lekárkou, manažérkou, vysokoškolskou učiteľkou, než byť proste mamou. A trvalo mi dlho, kým som na tú prazákladnú pravdu o žene prišla. Žena je povolaná byť v prvom rade mamou.

A čo teraz? pýtam sa so svojím novonadobudnutým poznaním: načo mi boli tie roky štúdia? Na plákanie pokakaných plienok a varenie zeleninových polievočiek som predsa nepotrebovala sedieť hodiny a hodiny nad textami sv. Augustína, Tomáša Akvinského, všemožnými biblickými komentármi a pápežskými encyklikami.

A predsa si myslím, že celé tie roky nad knihami mali určujúci význam pre to, kým dnes som. Práve vďaka tým tichým hodinám nad svätými a múdrymi textami som mohla objaviť, k čomu som ako žena povolaná. Cez štúdium som rástla a zrela ako osobnosť. A taká, stále na ceste, dnes môžem byť pre svojho manžela lepšou manželkou a pre nášho syna lepšou mamou.

A tak som teda nie dlho pred tridsiatkou prišla na to, čo štvorročná Vladka vedela už vtedy dávno v porubskej škôlke. Že žena je povolaná byť v prvom rade mamou. A že keď túto pravdu v sebe vnútorne objíme, môže byť aj učiteľkou, aj účtovníčkou, aj kuchárkou. Materstvo vtedy pre ňu nebude len nástroj na naplnenie základnej túžby mať potomka, vlastne najlepšie dvoch - Barbi pre seba a Kena pre otecka. Materstvo pre ňu bude súčasťou jej identity.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Šialenstvo a tretia cesta

Buď sa Slovensko vráti ku (ko)existencii s plnou cirkuláciou ľudí, alebo zhynie.


Už ste čítali?