Materstvo ako súčasť identity?

Autor: Andrea Mikolášiková | 18.7.2013 o 23:30 | Karma článku: 16,52 | Prečítané:  3362x

Moja najlepšia kamarátka z raného detstva, Vladka, odpovedala na otázku pani učiteľky v škôlke: „Čím chcete byť, keď budete veľkí?" jednoducho: „Mamou." Pani učiteľka sa na ňu vtedy pozrela s milým úsmevom a pochválila ju viac než nás ostatné: učiteľky, účtovníčky, kuchárky a iné - každá sme odpovedali podľa zamestnania svojej mamy. Mňa vtedy v kútiku srdca zaškrelo, že som na takú dobrú odpoveď neprišla ja, ale pustila som to z hlavy.

 

Odvtedy som 22 rokov študovala, ukončila som základnú, strednú, vysokú školu, aj postgraduál som si urobila, vydala som sa, porodila prvé dieťa a prišla som na to, čo Vladka vedela už vtedy: Chcem byť v prvom rade mamou.

A kto si teraz povie: „Tej to teda trvalo!" nech vie, že má pravdu. A aj viem prečo. Pretože žijeme v spoločnosti, kde je viac byť právničkou, lekárkou, manažérkou, vysokoškolskou učiteľkou, než byť proste mamou. A trvalo mi dlho, kým som na tú prazákladnú pravdu o žene prišla. Žena je povolaná byť v prvom rade mamou.

A čo teraz? pýtam sa so svojím novonadobudnutým poznaním: načo mi boli tie roky štúdia? Na plákanie pokakaných plienok a varenie zeleninových polievočiek som predsa nepotrebovala sedieť hodiny a hodiny nad textami sv. Augustína, Tomáša Akvinského, všemožnými biblickými komentármi a pápežskými encyklikami.

A predsa si myslím, že celé tie roky nad knihami mali určujúci význam pre to, kým dnes som. Práve vďaka tým tichým hodinám nad svätými a múdrymi textami som mohla objaviť, k čomu som ako žena povolaná. Cez štúdium som rástla a zrela ako osobnosť. A taká, stále na ceste, dnes môžem byť pre svojho manžela lepšou manželkou a pre nášho syna lepšou mamou.

A tak som teda nie dlho pred tridsiatkou prišla na to, čo štvorročná Vladka vedela už vtedy dávno v porubskej škôlke. Že žena je povolaná byť v prvom rade mamou. A že keď túto pravdu v sebe vnútorne objíme, môže byť aj učiteľkou, aj účtovníčkou, aj kuchárkou. Materstvo vtedy pre ňu nebude len nástroj na naplnenie základnej túžby mať potomka, vlastne najlepšie dvoch - Barbi pre seba a Kena pre otecka. Materstvo pre ňu bude súčasťou jej identity.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát chce rozbehnúť elektromobilitu. Zadotuje kúpu áut

Úspešnosť dotácie je dnes otázna. V Nemecku sa skončila fiaskom. Tam mali dostať peniaze vo výške štyritisíc eur.

KULTÚRA

Krv na kancelárskom papieri. Slovenské krimiseriály sú mimo

Dôvody, prečo sa na naše krimi nedá pozerať.

PLUS

Úder z neznámeho sveta. Ako vnímali križiacke výpravy moslimovia

Veľká vojna z pohľadu nepriateľa Európy.


Už ste čítali?